Nawigacja

Dokumenty szkolne

Procedury BHP w trakcie pandemii COVID-19

 

Procedura BHP w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 obowiązująca

od 1 września 2020 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamienicy.

 

  1. Cel procedury.

 

Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny dzieci objętych opieką placówki i ich rodziców oraz pracowników świadczących pracę w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Szkoły zgodnie  z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN.

 

  1. Zakres procedury.

 

Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 2                    w Kamienicy świadczących pracę na terenie placówki. W trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19 są oni zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowienia niniejszego dokumentu.

 

  1. Odpowiedzialność.

 

1) Odpowiedzialnym za wdrożenie procedury i zapoznanie z nią pracowników oraz rodziców jest dyrektor placówki.

2) Pracownicy zostają zapoznani z procedurą przez dyrektora szkoły.

3) Rodzice zostają zapoznani z procedurą poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej oraz przesłanie przez dziennik elektroniczny.

4) Pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.

 

  1. Dokonywanie zmian w procedurach.

 

1) Wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa
i zdrowia dzieci w oddziale przedszkolnym oraz uczniów w szkole może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców.

2) Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

3) Procedury wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1.09.2020 r.

4) W przypadku zaistnienia sytuacji szczególnych, które nie zostały uregulowane w treści procedury, nauczyciel, dyrektor lub inna osoba z personelu w szkole podejmują wszelkie niezbędne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz zabezpieczenie odpowiedniego funkcjonowania placówki.

 

  1. Spis procedur:

 

  1. Procedura dotycząca przyjścia  dziecka do szkoły.
  2. Procedura postępowania w sytuacji przyjścia dziecka  chorego.
  3. Organizacja opieki nad dziećmi w szkole.
  4. Organizacja żywienia w szkole.
  5. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
  6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia personelu szkoły.

 

  1. Procedura dotycząca przyjścia dziecka do szkoły.

 

Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły  i ze szkoły odpowiadają rodzice/ opiekunowie prawni.

Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w szkole, rodzice / opiekunowie są zobowiązani do przekazania dyrektorowi lub wychowawcy istotnych informacji o stanie jego zdrowia.

Do szkoły mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe – bez objawów chorobowych Niedopuszczalne jest posyłanie dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Dzieci do szkoły są przyprowadzane/ odbierane tylko przez osoby zdrowe.

Dziecko nie może zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze szkoły  mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców. Rodzice oczekują na wejście zachowując odpowiedni dystans do innych rodziców i dzieci.

Rodzice i opiekunowie mogą wchodzić tylko z dziećmi oddziału przedszkolnego wyłącznie do szatni, pojedynczo  z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem lub z dziećmi pozostającymi pod jego opieką.

Rodzic ma obowiązek zgłaszania nauczycielowi aktualnego numeru telefonu do szybkiego kontaktu.

 

  1. Procedura postępowania w sytuacji przyjścia dziecka z podejrzeniem choroby lub chorego.

 

Zadaniem każdej szkoły jest zapewnienie dzieciom opieki w atmosferze bezpieczeństwa,       a także bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole. Jest to szczególnie ważne w okresie pandemii koronawirusa COVID-19. Nauczyciel nie ma wykształcenia lekarskiego, nie stawia diagnozy, nie jest zobowiązany do udzielania świadczeń zdrowotnych, nie ma również żadnych uprawnień do podawania leków. To zadanie należy do lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Nauczyciel, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie         i życie dziecka, powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Nauczyciel, opiekujący się dziećmi obowiązany jest uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność,  w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Jest to warunek objęcia opieką dziecka w szkole.

Jeżeli Nauczyciel lub inny pracownik szkoły zauważy u dziecka, podczas jego pobytu     w szkole, niepokojące objawy chorobowe jest ZOBOWIĄZANY do poinformowania rodziców o konieczności PILNEGO zabrania dziecka do domu. Objawy, na które w sposób szczególny będzie zwracana uwaga to:

- zachowanie, inne niże codzienne, nie wynikające z tęsknoty za rodzicami czy emocjami,

- temperatura ciała jest podwyższona,

- dziecko wykazuje objawy nadmiernego zmęczenia,

- jest utrudniony kontakt z dzieckiem,

- dziecko nie ma apetytu,

- dziecko zgłasza ból głowy,

- dziecko jest apatyczne lub nadmiernie poirytowane,

- dziecko płacze częściej niż zwykle,

- dziecko pokłada się, nie chce brać udziału w zajęciach,

- dziecko jest drażliwe,

- skóra jest zimna, spocona,

- dziecko ma duszność,

- dziecko zgłasza ból gardła, boli go przy przełykaniu,

- dziecko ma problemy z oddychaniem,

- dziecko ma uciążliwy kaszel,

- występuje wzmożony katar,

- dziecko ma bóle mięśni i stawów.

 

Procedura postępowania:

            Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy go natychmiast odizolować w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu                      z zapewnieniem minimum 1,5 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.

Ponieważ Nauczyciel cały czas pełni opiekę nad grupą dzieci, więc do opieki nad chorym upoważnia pracownika obsługi. Po otrzymaniu od nauczyciela informacji o stanie zdrowia dziecka, rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły,    ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami, nauczyciel podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z osobami upoważnionymi przez rodziców do odbioru dziecka.

W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel jest zobowiązany do: 

- podjęcia działań pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności,

- wezwania karetki pogotowia ratunkowego,

- poinformowania dyrektora o sytuacji, ten powiadamia rodziców/opiekunów dziecka.

Dziecko do czasu przybycia pogotowia ratunkowego lub przybycia rodziców/opiekunów pozostaje pod opieką nauczyciela, dyrektora lub innej osoby z personelu szkoły. Lekarz pogotowia decyduje o sposobie dalszego udzielenia pomocy dziecku /ewentualnego przewiezienia dziecka do szpitala – zostaje spisany protokół.

Rodzice powinni zasięgnąć opinii lekarza i stosować się do jego zaleceń, a o dniu powrotu dziecka do szkoły decyduje lekarz.

W razie uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel prosi rodziców o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestniczenia w zajęciach szkolnych.

 

 

  1. Zasady postępowania w czasie pobytu w szkole.

 

1) Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż na 7.40.

2) Przy wejściu do szkoły umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk, z którego muszą korzystać wszyscy.

3) Po wejściu do szkoły uczniowie udają się do szatni, a następnie na piętro, gdzie znajduje się ich sala. Każdy oddział ma przypisaną salę.

4)  Uczniowie przychodzą do szkoły tylko wówczas, gdy nie wykazują żadnych objawów chorobowych i nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie lub w izolacji oraz po zapoznaniu się z procedurami. Dotyczy to również osób trzecich (rodziców/opiekunów).

5) Rodzic/opiekun nie powinien wchodzić do szkoły bez uzasadnionej przyczyny.

6) Wydziela się strefę dla rodzica/opiekuna – jest to część korytarza na parterze.

7)W przypadku konieczności wejścia do szkoły rodzic/opiekun jest zobowiązany utrzymywać odpowiedni dystans, dezynfekować dłonie oraz zasłaniać usta i nos.

8) Uczniowie i nauczyciele w przestrzeniach wspólnych szkoły zachowują dystans                  i mogą zasłaniać usta i nos (korytarz, szatnia, biblioteka, pokój nauczycielski).

9) Uczeń przynosi ze sobą tylko książki, zeszyty i przybory szkolne. Nie zabiera ze sobą żadnych przedmiotów osobistych.

10) Pracownik szkoły jest zobowiązany dezynfekować klamki przy wejściu, szafki w szatni       i na korytarzu oraz przecierać podłogę przy wejściu w razie potrzeby.

11) Z sal usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.

12) Pracownicy przypisani do poszczególnych pięter i parteru regularnie dezynfekują stoły       i krzesła w salach, poręcze, klamki, przyciski na terenie placówki, w łazience deski sedesowe oraz baterie umywalkowe.

13)  Codziennie są monitorowane prace porządkowe i dezynfekcyjne.

14) Pracownicy zaopatrzeni zostaną w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.

15) Pracownicy podczas wykonywania swoich czynności na terenie szkoły muszą zakrywać usta i nos w szczególności w czasie odbierania i oddawania dziecka rodzicowi.     

16) Każda grupa uczniów w klasie przebywa w wyznaczonej sali.

17) Źródełka wody i automat są wyłączone z użycia.

18) Sale wietrzone są co najmniej raz na 45 minut.

19) Nauczyciele zobowiązani są do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.

20) Nauczyciel opiekujący się uczniami przebywającymi na terenie szkoły ma obowiązek wspomnieć, by podopieczni często i regularnie myli ręce.

21) Zawieszone zostają wszelkie wyjścia poza teren szkoły. 

22) Uczniowie mogą korzystać z boiska i sali gimnastycznej tylko pod nadzorem i za zgodą nauczycieli. Sprzęt sportowy po wyjściu każdej grupy będzie dezynfekowany.

23) Pracownicy zachowują dystans społeczny w odniesieniu do rodziców, dzieci                      i pozostałych pracowników.

24) W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka zostanie ono zaprowadzone do izolatorium (gabinet pielęgniarki), a rodzic niezwłocznie poinformowany o konieczności natychmiastowego odbioru dziecka. Rodzic/opiekun w takim przypadku, ma obowiązek informować szkołę o stanie zdrowia dziecka. W przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby rodzic/opiekun zobowiązany jest poinformować o tym fakcie szkołę   i dostarczyć zaświadczenie lekarskie.

25) Rodzic/opiekun jest zobowiązany zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust. Używanie osłony ust i nosa na terenie szkoły nie jest obowiązkowe dla uczniów i nauczycieli.

 

  1. Organizacja żywienia w szkole.

 

Posiłki wydawane dzieciom w szkole przygotowuje stołówka szkolna. Przy organizacji żywienia obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w postaci zaopatrzenia pracowników w środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.

Szczególną uwagę pracownicy stołówki zobowiązani są zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

Pracownicy stołówki po wejściu i przed wyjściem z pomieszczeń stołówki zobowiązani są do mycia i dezynfekcji rąk. Pracownicy stołówki oprócz stosowania ubioru wymaganego przepisami higienicznymi, zobowiązani są do pracy w rękawiczkach.

Posiłki dla dzieci wydawane są w jadalni, oddzielnie dla każdej grupy. Po spożyciu posiłku przez grupę należy blaty stołów i poręcze krzeseł wymyć  i zdezynfekować.  Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.

 

5. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w szkole.

 

Przed wejściem do szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby dorosłe, wchodzące do szkoły.

Rodzice/opiekunowie i inne osoby dorosłe wchodzące do szkoły są zobowiązani do dezynfekowania dłoni przy wejściu do szkoły, zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa indywidualnymi środkami ochrony.

Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

Personel pomocniczy szkoły zobowiązany jest do prowadzenia codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników.

Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Dzieci mogą wejść do dezynfekowanego pomieszczenia dopiero po dokładnym wywietrzeniu. O wejściu do takiego pomieszczenia decyduje Nauczyciel opiekujący się grupą dzieci.

Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni        w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos lub przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).

W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wiszą plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk - instrukcje. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet, nie rzadziej niż raz na 3 godziny.

Dezynfekcja innych pomieszczeń szkoły, w których przebywają dzieci i pracownicy szkoły odbywa się codziennie, zawsze po zakończeniu zajęć i po wyjściu dzieci ze szkoły.

 

 

 

6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia personelu szkoły.

 

Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie                 z lekarzem, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112                   i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.

Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)

Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

Po stwierdzeniu przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem COVID-19 należy sporządzić listę osób przebywających w tym samym czasie w przedszkolu, zalecając im stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt            z zakażonym.

W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Matejki w Kamienicy
    Kamienica 343

  • (18) 332 30 91

Galeria zdjęć