SZKOLNY PROGRAM
WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY
dla
Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Matejki w Kamienicy
na rok szkolny 2024/2025
I. WSTĘP DO PROGRAMU WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY.
Głównym założeniem działalności edukacyjnej szkoły jest nauczanie i wychowanie. Wyznaczają ją:
Wychowanie ma na celu wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.
Profilaktyka to przede wszystkim zapobieganie pojawieniu się i występowaniu niepożądanych zjawisk i procesów, które określa się jako patologie życia społecznego, a także promowanie zjawisk alternatywnych w stosunku do tych, które próbuje się wyeliminować. Profilaktyka zakłada zatem system działań wzmacniających lub podtrzymujących pozytywne postawy wychowanków.
Działania szkoły ukierunkowane są na wspieranie czynników chroniących, zarówno poprzez rozwijanie zasobów wewnętrznych jak i zewnętrznych w celu wzmocnienia odporności uczniów na działanie czynników ryzyka.
Spójnym dokumentem łączącym działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym jest Program Wychowawczo-Profilaktyczny, który obejmuje:
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, z uwzględnieniem:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r.
Art. 48, ust. 1.
„Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.”
Art. 53, ust. 3.
„Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami.”
Art. 72, ust. l.
„Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.”
Art. 72, ust. 3.
„W toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka.”
Konwencja o Prawach Dziecka
Deklaracje:
„Rzeczpospolita Polska uważa, że wykonania przez dziecko jego praw określonych w konwencji, w szczególności praw określonych w artykułach od 12 do 16, dokonuje się z poszanowaniem władzy rodzicielskiej, zgodnie z polskimi zwyczajami i tradycjami dotyczącymi miejsca dziecka w rodzinie i poza rodziną.”
Karta Nauczyciela
Art. 6
„Nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą; wspierać każdego ucznia w jego rozwoju oraz dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego. Nauczyciel obowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.”
III. GŁÓWNE CELE WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNE
Szkolny program profilaktyczno-wychowawczy obejmuje wytyczne MEN na rok szkolnym 2024/2025.
Podstawowym celem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. Ważnym elementem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
IV. CZYNNIKI CHRONIĄCE I CZYNNIKI RYZYKA W SZKOLE
W wyniku diagnozy i ewaluacji programów i planów wychowawczych wyłoniono następujące obszary problemowe:
* trudności emocjonalne – wynikające z niskich kompetencji społecznych (niska samoocena, brak motywacji, stres szkolny, negatywne wzorce społeczne),
* zachowania szkodliwe – zachowania agresywne, (nie stwierdzono zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych),
* zagrożenia związane z funkcjonowaniem w środowisku cyfrowym - brak umiejętności społecznych realizowanych w szczególnych warunkach komunikacyjnych ( przemoc wirtualna, hejt, narażenie na niebezpieczne kontakty, ochrona danych osobowych).
Projektując program profilaktyczny wzięliśmy pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, etap rozwoju, na którym znajdują się nasi uczniowie oraz problemy w funkcjonowaniu wychowanków ujawnione w wyniku przeprowadzonej diagnozy. Profilaktyka
to podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych. Działania profilaktyczne prowadzone są na trzech poziomach, w zależności od stopnia ryzyka:
Profilaktyka uniwersalna skierowana jest do wszystkich uczniów, bez względu na stopień ryzyka – całej społeczności szkolnej. Podejmowane działania skupiają się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów. To również rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w sytuacji przeżywania trudnych sytuacji życiowych.
Profilaktyka uniwersalna ma na celu przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych lub opóźnienie inicjacji. Działania z zakresu profilaktyki uniwersalnej realizowane są przede wszystkim przez nauczycieli i pedagoga szkolnego i specjalnego.
Profilaktyka selektywna skierowana jest do grupy zwiększonego ryzyka, czyli do uczniów, którzy w stopniu wyższym niż przeciętny są narażone na rozwój zaburzeń. Profilaktyka selektywna koncentruje się na zagrożonych grupach uczniów, których cechuje wysoka ekspozycja na czynniki ryzyka. Celem jest tworzenie warunków, które umożliwiają wycofanie się z zachowań ryzykownych. Działania w zakresie profilaktyki selektywnej prowadzone są przez pedagoga szkolnego i specjalnego oraz specjalistów w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Profilaktyka wskazująca skierowana jest do grupy uczniów, w której rozwinęły się już symptomy zaburzeń, w tym związane z możliwym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, bądź mediów elektronicznych. Obejmuje ona działania interwencyjne
i terapeutyczne, mające na celu zapobieganie pogłębianiu się zaburzeń i zachowań destrukcyjnych oraz umożliwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania społecznego (resocjalizacja).
Według założeń programu, w szkole będzie prowadzona przede wszystkim profilaktyka uniwersalna, a w przypadku stwierdzenia potrzeby bardziej zaawansowanej aktywności – szkoła przewiduje działania z zakresu profilaktyki selektywnej.
.
V. SZKOŁA JAKO MIEJSCE KSZTAŁCENIA, WYCHOWYWANIA I OPIEKI
Działalność wychowawcza w szkole polega w szczególności, na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
1) fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych,
2) psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów (rodziców, nauczycieli i wychowawców, specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rówieśników),
3) społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, kreowanie postaw pro społecznych w sytuacji kryzysowej,
4) aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu.
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, wpływu niskiego poziomu kondycji psychicznej na funkcjonowanie w życiu, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
Działania te obejmują w szczególności:
W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
Zadania profilaktyczne programu to:
VI. UCHWALENIE PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY
Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamienicy.
VII. PLAN DZIAŁAŃ PEDAGOGICZNYCH ORAZ WYCHOWAWCZO - OPIEKUŃCZYCH DLA UCZNIÓW KLAS O-III:
Wymagania:
Lp. |
Cel |
Zadanie |
Ocena sposobu realizacji |
1. |
Wzajemne poznawanie się poprzez zabawę. |
1.Udział w zabawach integracyjnych. 2. Udział w uroczystościach szkolnych i klasowych. 3.Poznanie osób wspomagających pracę szkoły. |
- Dokumentacja wychowawcy klasy. |
2. |
Przygotowanie do świadomego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. |
1. Nauka korzystania z biblioteki. 2. Poznanie zbiorów bibliotecznych.
|
- Dokumentacja bibliotekarza. - Dokumentacja wychowawcy. |
3. |
Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych. |
1. Uczniowie stosują na co dzień formy dobrego zachowania. 2. Udział w imprezach kulturalnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dobrego zachowania. |
- Obserwacje i ocena zachowania uczniów przez wychowawców. - Dokumentacja szkolna. |
4. |
Przeciwdziałanie agresji utrudniającej życie w świecie rzeczywistym |
1. Uświadamianie uczniom konsekwencji bycia agresywnym. 2. Praca nad doskonaleniem swojego charakteru i wyzbywaniu się słabości jako element edukacji włączającej. 3. Uświadamianie uczniom, że Internet to narzędzie edukacji |
- Dokumentacja lekcji wychowawczych. - Obserwacja uczniów. |
5. |
Uczenie zasad bezpieczeństwa w szkole |
1. Nauczyciele, wychowawcy zapoznają uczniów z regulaminami dotyczącymi bezpiecznego przebywania w klasie, sali gimnastycznej, boisku. 2. Wychowawcy klas uczą prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. 3. Nauczyciele wdrażają zasady postępowania z urządzeniami elektrycznymi oraz na wypadek pożaru. 4. Zasady udzielania pierwszej pomocy i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 5. Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. 6. Kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych. 7.Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii. |
- Dokumentacja wychowawcy. - Alarmy próbne przeciwpożarowe.
|
6. |
Wdrażanie ucznia do samodzielnej pracy. |
1. Uczniowie posiadają umiejętność przygotowywania swojego miejsca pracy. 2. Samodzielnie odrabiają prace domowe. 3. Prezentują swoje wiadomości i umiejętności. |
- Wystawy prac uczniów. - Obserwacja przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów. |
7. |
Przestrzeganie założeń Konwencji Praw Dziecka. |
1. Uczniowie zostają zapoznani z ich prawami i obowiązkami wynikającymi ze statutu szkoły oraz zawartymi w Konwencji Praw Dziecka. 2. Poznają sposoby egzekwowania swoich praw i przestrzegania obowiązków. 3. Nauczyciele uświadamiają dzieciom, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacjach trudnych. |
- Obserwacje zachowania uczniów. - Dokumentacja wychowawcy. |
8. |
Kształtowanie postaw obywatelsko – patriotycznych. |
1. Uczniowie kultywują tradycje związane z najbliższą okolicą 2. Biorą udział w uroczystościach szkolnych i państwowych. 3. Poznają symbole narodowe. 4. Poznają polskie tradycje i obrzędy. |
- Dokumentacja szkolna. - Uroczyste apele szkolne z okazji
|
9. |
Kultura życia codziennego. Kształtowanie postaw proekologicznych. |
1. Uczniowie dbają o zasady higieny osobistej. 2. Nauczyciele proponują właściwy tryb życia poprzez gazetki, pogadanki, filmy, spotkania przedstawicielami służby zdrowia. 3. Spektakle profilaktyczne i apele tematyczne.
|
- Dokumentacja szkolna. - Udział w programie „Szklanka Mleka”, „Owoce i Warzywa w Szkole”. |
10. |
Ochrona przyrody |
1. Uczniowie uczestniczą w święcie sprzątania świata. 2. Dożywianie zwierząt np. poprzez zbiórkę kasztanów itp. |
- Adnotacja na stronie internetowej szkoły. |
11. |
Wycieczki krajoznawczo - turystyczne. |
1. Uczniowie poznają region poprzez udział w wycieczkach. |
- Sprawozdania. - Wystawki fotograficzne i kronika. |
12. |
Poznawanie zawodów. |
1. Uczniowie poznają znane osoby, ich zawody, specyfikę pracy, aspiracje. 2. Uczniowie kształtują swoje zainteresowania i aspiracje. 3.Uczniowie biorą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. 4. Uczniowie poznają zawody i rozmawiają o zawodach swoich rodziców. |
- Dokumentacja wychowawcy klasy. - Gazetka klasowa. - Szkolny Program Doradztwa Zawodowego
|
13. |
Kształtowanie postaw tolerancji wobec innych kultur. |
1. Poznawanie kultur i tradycji innych narodów. 2. Uczniowie uczą się tolerancji i szacunku dla innych kultur. |
- Dokumentacja szkolna. - Spotkania z podróżnikiem. |
14. |
Kształtowanie postaw tolerancji i kulturalnego zachowania. Edukacja włączająca. |
1. Uczniowie uczą się tolerancji i szacunku dla rówieśników, dorosłych i osób niepełnosprawnych jako element edukacji włączającej. 2. Aktywny udział w akcjach charytatywnych uwrażliwiających na potrzeby innych. 3. Życzliwa atmosfera w klasie i szkole-budowanie właściwych relacji rówieśniczych poprzez integracje zespołu. |
- Dokumentacja szkolna. - Adnotacja na stronie internetowej szkoły. |
15. |
Rozwój kompetencji przedsiębiorczości |
1. Uczniowie rozwijają swoje kompetencje przedsiębiorczości. 2. Uczniowie biorą udział w zajęciach z doradztwa zawodowego, w dniach otwartych w szkołach średnich. 3. Organizowanie różnych akcji i inicjatyw społecznych. |
- Dokumentacja szkolna. - Imprezy okolicznościowe. - Sprawozdanie z działalności SU. - Wycieczki. |
16. |
Rozwój kompetencji matematycznych, informatycznych |
1. Uczniowie rozwijają swoje kompetencje poprzez udział w kołach zainteresowań, konkursach, wycieczkach, warsztatach, itp. 2. Wdrażanie nowej podstawy programowej nauka kodowania i programowania. |
- Dokumentacja szkolna. - Wystawki fotograficzne i kronika. - Informacje na stronie internetowej. |
VIII PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII
Wymagania:
ROZWÓJ OSOBISTY:
Lp. |
Cel: |
Zadania: |
Sposób realizacji: |
Osoby / instytucje odpowiedzialne / realizujące: |
|
Wspieranie rozwoju osobowości młodego człowieka. |
Wspomaganie umiejętności samopoznania: 1. Wzbogacanie słownictwa dotyczącego samopoznania i samooceny. 2. Wykorzystywanie sytuacji szkolnych do treningu rozpoznawania własnych emocji, uczuć, predyspozycji i deficytów (słabych i mocnych stron). 3. Wdrażanie do autorefleksji. Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli: 1. Wdrażanie do samooceny i akceptacji własnych mocnych i słabych stron. 2. Kształtowanie umiejętności kontrolowania zachowania i panowania nad emocjami i dowolnego kreowania własnego wizerunku Umiejętność wykorzystania własnego potencjału: 1. Motywowanie do nauki szkolnej i rozwoju. 2. Rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań uczniów, stwarzanie warunków do realizowania działań wynikających z zainteresowań. 3. Kształtowanie u uczniów motywacji do pogłębiania wiedzy 4. Rozbudzanie ciekawości poznawczej; rozwijanie zdolności twórczego myślenia. 5. Podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży fizyki, chemii, biologii, matematyki. 6. Promowanie naukowego podejścia do badań i zjawisk przyrodniczych. 7. Kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi indywidualnych talentów i uzdolnień. 8. Wspomaganie w radzeniu sobie z własnymi niedoskonałościami. 9. Wspieranie ucznia o specyficznych potrzebach edukacyjnych 10. Praca z uczniem zdolnym. 11. Badanie predyspozycji zawodowych ucznia jako wstęp do doradztwa zawodowego. |
Zajęcia dodatkowe Zajęcia z wychowawcą. Imprezy edukacyjne i inne. Lekcje przedmiotowe. Konkursy szkolne Współpraca z instytucjami
|
Dyrektor szkoły. Wychowawcy. Nauczyciele przedmiotów Pracownicy PPP |
|
Kształtowanie postaw prozdrowotnych |
Wzbogacanie wiedzy dotyczącej zdrowego i higienicznego trybu życia oraz zagrożeń dla zdrowia: 1. Propagowanie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia (higieny pracy, nauki i odpoczynku, odżywiania się). 2. Uświadamianie skutków zagrożeń cywilizacyjnych. 3. Rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej konstruktywnych metod radzenia sobie ze stresem. Ukształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie: 1. Uświadamianie zdrowotnych konsekwencji własnych decyzji na przykładach zachowań ryzykownych. Wyrobienie nawyków i umiejętności sprzyjających zachowaniu zdrowia: 1. Uświadamianie znaczenia higieny osobistej. 2. Promowanie aktywnych i atrakcyjnych form zagospodarowania czasu wolnego. 3. Propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. 4. Motywowanie i egzekwowanie wśród uczniów samodyscypliny w zakresie przestrzegania obostrzeń występujących w szkole. 5. Przestrzeganie zasad higieny pracy przy komputerze i zagrożeń związanych ze środkami komunikacji cyfrowej. 6. Wdrażanie uczniów do odpowiedzialnego korzystania z komputera i uświadomienie skutków zdrowotnych nadużywania środków. 7. Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. 8. Kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych. 9. Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii. |
Zajęcia z wychowawcą. Zajęcia pozalekcyjne umożliwiające prawidłowy rozwój psychofizyczny, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych form zajęć. sportowych. Program „Szklanka mleka”.
|
Dyrektor szkoły. Opiekun SU. Nauczyciele: przyrody, techniki wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie Wychowawcy Pedagog Psycholog Higienistka szkolna
|
ROZWÓJ SPOŁECZNY:
Lp. |
Cel: |
Zadania: |
Sposób realizacji: |
Osoby realizujące: |
1. |
Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole. |
Znajomość i przestrzeganie norm współżycia społecznego: 1. Promowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w relacjach społecznych w szkole oraz poza nią. 2. Kształtowanie poszanowania cudzych praw i potrzeb. 3. Wzbogacanie wiedzy dotyczącej ról społecznych (upowszechnianie działalności SU), hierarchii i powszechnie akceptowanych wartości. |
Zajęcia z wychowawcą. Zajęcia pozalekcyjne Wycieczki, imprezy klasowe i szkolne. Zawody sportowe, konkursy. |
Wychowawcy Nauczyciele przedmiotów Opiekun SU Pedagog Psycholog |
|
Wspieranie uczniów w rozwoju właściwych kompetencji emocjonalnych i społecznych. |
Doskonalenie kompetencji emocjonalnych i społecznych: 1. Wdrażanie do rozpoznawania emocji i uczuć. 2. Rozwijanie wrażliwości społecznej (empatii). 3. Wdrażanie do wyrażania uczuć, komunikowania własnych potrzeb i wywierania wpływu na innych ludzi w sposób akceptowany społecznie. 4. Uświadomienie, że każdy uczeń to pełnoprawny członek społeczności szkolnej. 5. Indywidualna opieka nad uczniami potrzebującymi szczególnego wsparcia. 6. Wysiłki czynione przez wszystkich w celu lepszego zrozumienia się i utrzymania dobrej atmosfery w szkole. 7. Kształcenie umiejętności współpracy w zespole rówieśniczym i z dorosłymi. 8. Kształtowanie umiejętności efektywnego zachowania się w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych. 9. Integracja z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Eliminowanie zachowań agresywnych: 1. Rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych. 2. Kształtowanie postaw odrzucających przemoc. 3. Kształtowanie umiejętności nieagresywnego rozwiązywania konfliktów i zachowywania się w sytuacjach problemowych – asertywnego przedstawiania własnych potrzeb i praw oraz odmawiania przy pełnym poszanowaniu praw i wyborów innych ludzi.
|
Działalność SU. Udział w akcjach charytatywnych. Szkolne imprezy i uroczystości. Wycieczki tematyczne.
|
Wychowawcy Nauczyciele przedmiotów Opiekun SU Pedagog Psycholog |
|
Przygotowanie do podejmowania |
Znajomość zasad funkcjonowania szkoły: 1. Zapoznanie uczniów i ich rodziców ze Statutem Szkoły, Szkolnym Programem Wychowawczo – Profilaktycznym. 2. Uświadamianie praw i obowiązków uczniów w szkole, życiu rodzinnym i społeczeństwie (m.in. przestrzeganie obowiązku noszenia obuwia zmiennego). 3. Tworzenie zwyczajów i tradycji szkoły. 4. Udzielanie uczniom wsparcia w dokonywaniu adekwatnych wyborów związanych z rozwojem zainteresowań, kierunkiem kształcenia oraz wyborem zawodu. 5. Kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej 6. Wdrażanie do ekonomicznego gospodarowania zasobami finansowymi i materialnymi poprzez oszczędzanie i racjonalne wydatkowanie. 7. Zapoznanie z mechanizmami regulującymi działanie gospodarki; zapoznanie z podstawowymi pojęciami z dziedziny handlu (promocja, przecena, rabat, reklama, zysk, strata). Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowania postaw prospołecznych: 1. Kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty klasowej i szkolnej, pozytywnego wizerunku szkoły i akceptacji obowiązków szkolnych. 2. Tworzenie zwyczajów i tradycji klasy i szkoły. 3. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za grupę 4. Wdrażanie do poszanowania mienia społecznego. 5. Zachęcanie do aktywnego udziału w życiu szkoły poprzez pracę w SU. Przestrzeganie właściwych postaw wobec obowiązków: 1. Zapoznanie uczniów i rodziców z prawami i obowiązkami szkolnymi i społecznymi. 2. Przestrzeganie procedur zawartych w Statucie Szkoły. 3. Stymulowanie aktywności uczniów w społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej (np. wolontariat). Wprowadzanie doradztwa zawodowego. 1. Badanie predyspozycji zawodowych. 2. Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości i predyspozycji i ich wykorzystanie. 3. Budzenie w uczniu potrzeby osiągnięć, rozwoju indywidualnego talentów i zdolności. 4. Wspomaganie w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. |
Zajęcia z wychowawcą. Zebrania z rodzicami. Wybory samorządu klasowego i SU Działalność SU. Dzień Edukacji Narodowej. Pikniki klasowe i rodzinne. Zajęcia z doradztwa zawodowego
|
Wychowawcy Nauczyciele przedmiotów Opiekun SU.
|
|
Kształtowanie postaw patriotycznych. |
Rozpowszechnienie wiedzy o historii i kulturze własnego regionu i kraju: 1. Wzbogacanie wiedzy o regionie i kraju. 2. Zaznajamianie z tradycjami, historią i kulturą narodową. Rozwój poczucia tożsamości narodowej i więzi z tradycjami narodowymi: 1. Kształtowanie przywiązania do kraju i jego kulturowego dziedzictwa. 2. Wpajanie patriotyzmu lokalnego. 3. Kształtowanie tożsamości narodowej przy jednoczesnym otwarciu na wartości kultury krajów Unii Europejskiej. 4. Wpajanie szacunku wobec symboli, tradycji i miejsc pamięci narodowej. Aktywizacja działań wynikających z postaw patriotycznych: 1. Kształtowanie potrzeby celebrowania świąt narodowych i lokalnych. 2. Kształtowanie nawyku właściwych postaw podczas uroczystości i eksponowania symboli narodowych i państwowych. |
Organizacja szkolnych imprez okolicznościowych. Uroczyste obchody świąt narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, religijnych. Konkursy, wystawy. Wycieczki. Lekcje historii, języka polskiego, godziny z wychowawcą, plastyki.
|
Wychowawcy Nauczyciele historii, języka polskiego, języków obcych. Opiekun SU. |
|
Kształtowanie postaw patriotycznych. |
Uświadomienie cywilizacyjnych zagrożeń dla człowieka 1. Propagowanie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego. 2. Tworzenie warunków do poznawania współzależności między różnymi elementami środowiska naturalnego oraz rozumienia przyczyn skutków ingerencji człowieka w świat przyrody. 3. Ukazywanie celowości przeprowadzania akcji ekologicznych. Wypracowanie poszanowania dla środowiska przyrodniczego: 1. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan przyrody; troski o jej przyszłość. 2. Motywowanie do uczestniczenia w ochronie środowiska naturalnego. Osobiste zaangażowanie w działania proekologiczne: 1. Wdrażanie do samodzielnego poszukiwania informacji o zagrożeniach środowiska w najbliższej okolicy. 2. Promowanie i kształtowanie nawyków proekologicznych. 3. Realizowanie działań korzystnych dla środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu. |
Zajęcia z wychowawcą. Lekcje przyrody. Akcje ekologiczne, Realizacja projektów i programów proekologicznych. Udział w konkursach tematycznych. |
Wychowawcy. Nauczyciel przyrody.
|
PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ:
Lp. |
Cel: |
Zadania: |
Sposób realizacji: |
Osoby realizujące: |
1. |
Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole |
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole: 1. Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz. 2. Eliminowanie zagrożeń pożarowych. 3. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami. 4. Ochrona mienia społecznego. 5. Przeciwdziałanie agresji w szkole. 6. Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w świecie wirtualnym: 1. Zaznajamianie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, odtwarzaczy). 2. Zaznajamianie z zasadami etykiety. 3. Uświadamianie o odpowiedzialności karnej za cyberprzemoc, 4. Uświadomienie rodziców o niebezpieczeństwach w sieci wynikających z niekontrolowanego dostępu dziecka do Internetu. Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo: 1. Zaznajamianie z przepisami BHP, drogami ewakuacyjnymi w szkole. 2. Zaznajamianie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą itp. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych: 1. Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły. 2. Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. 3. Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki. 4. Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa. 5. Uświadamiane zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. 6. Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy. |
Zajęcia z wychowawcą Lekcje przyrody Apele, spektakle Zajęcia pozalekcyjne Rozmowy z uczniami Obserwacje Spotkania z policjantem
|
Wychowawcy. Nauczyciele przedmiotów
|
2. |
Nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych |
Wpojenie wiedzy niezbędnej dla podejmowania trafnych decyzji w sytuacjach trudnych: 1. Zapoznanie uczniów i rodziców z wewnątrzszkolnymi procedurami dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej i wynikającymi z tego tytułu licznych zagrożeń. 3. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka i właściwego oceniania poziomu zagrożenia. 4. Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi (negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, sztuka odmawiania, dyskusji). Wspieranie rozwoju autonomii i umiejętności dbania o własne dobro: 1. Kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie. 2. Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli. 3. Wspieranie rozwoju niezależności od opinii grupy i odporności na nieakceptowaną presję rówieśniczą. 4. Wspieranie rozwoju silnych więzi emocjonalnych z konstruktywnymi jednostkami i grupami. Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców (opiekunów): 1. Kształtowanie pożądanych postaw i zachowań rodziców wobec zagrożeń związanych z sytuacjami ryzykownymi (zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów). 2. Wzbogacanie wiedzy o prawidłowościach rozwoju psychofizycznego w okresie dorastania. 3. Podnoszenie umiejętności rozpoznawania sytuacji i zachowań ryzykownych. 4. Uwrażliwienie rodziców na zjawisko cyberprzemocy i konsekwencje w świetle prawa. 5. Pogłębianie wiedzy i świadomości na temat uzależnień behawioralnych (uzależnienie od komputera, smartfona, internetu) i uzależnień chemicznych (papierosów, narkotyków, dopalaczy). 6. Pokazanie zagrożeń i konsekwencji uzależnień (zażywania narkotyków, alkoholu, palenia e- papierosów). |
Zajęcia z wychowawcą Realizacja programów profilaktycznych Rozmowy z uczniami Filmy edukacyjne i profilaktyczne Gazetki tematyczne,
|
Wychowawcy Pedagog szkolny Pedagog specjalny Nauczyciele przedmiotów Higienistka szkolna |
DIAGNOZA I TERAPIA PRZYCZYN TRUDNOŚCI I NIEPOWODZEŃ SZKOLNYCH:
Lp. |
Cel: |
Zadania: |
Sposób realizacji: |
Osoby odpowiedzialne / realizujące: |
1. |
Rozwiązywanie |
Diagnozowanie trudności w uczeniu się: 1. Rozpoznanie zakresu i skali zjawiska. 2. Przeprowadzenie wstępnej diagnozy lub skierowanie na badania do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. 3. Przeprowadzenie wywiadu z rodzicem lub opiekunem. 4. Analiza wytworów prac ucznia. Udzielenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej: 1. Wyznaczenie postępowania wspomagającego rozwój dziecka 2. Objęcie ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną. 3. Ustalenie zasad współpracy specjalista – rodzic - uczeń. Eliminowanie niepowodzeń szkolnych: 1. Korekcja i kompensacja zaburzonych funkcji. 2. Monitorowanie postępów ucznia. 3. Określenie wymagań i oczekiwań wobec uczniów, motywowanie do systematycznej i sumiennej pracy; wspieranie zwłaszcza uczniów z problemami w nauce. 4. Współpraca z rodzicami w zakresie egzekwowania od uczniów pracy w formie zdalnej; wspieranie rodziców uczniów z niepowodzeniami szkolnymi w tego typu nauczaniu |
Zajęcia korekcyjno kompensacyjne Zajęcia warsztatowe Współpraca z PPP Zajęcia logopedyczne Zajęcia rozwijające Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub z opinią.
Docenianie osiągnięć szkolnych uczniów: pochwały na forum klasy, szkoły.
Kontakt z rodzicem poprzez dziennik elektroniczny lub inne komunikatory. |
Logopeda Nauczyciel wspomagający Wychowawcy Nauczyciele przedmiotu Pedagog szkolnych Psycholog Pedagog specjalny |
IX STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH
XI EWALUACJA
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. Ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego powołany przez dyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.
Oczekiwane efekty:
Program został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 13 września 2024 r.
Rada Rodziców na zebraniu Rady w dniu 24 września 2024 r. uchwałą nr 2/2024/2025 zatwierdza Program Wychowawczo - Profilaktyczny do realizacji w roku szkolnym 2024/2025.
………………………………………
(przewodniczący Rady Rodziców)