Historia szkoły

Dnia 17 września 1910 r. Rada Gminy Kamienica uwzględniła petycje mieszkańców Dolnej Wsi i wyraziła zgodę na utworzenie tam jednej klasy w domu Jana Farona.  Na te cel przeznaczono 80 koron na roczny czynsz, 10 koron na bielenie ścian i mycie podłogi oraz dwa sągi drewna na opał. Wyposażenie szkoły było bardzo skromne: ławki, stół, tablica, a uczniowie pisali rysikami na specjalnych tabliczkach.

Rok szkolny 1914/15 rozpoczął się w terminie, jednak działania wojenne w pobliskiej Limanowej budziły strach wśród ludności, a co za tym idzie, bojaźń przed posyłaniem dzieci na naukę. Mimo to, 27 sierpnia 1916 utworzono klasę drugą, która mieściła się w domu Józefa Mikołajczyka. 1918 rok wraz  z odzyskaniem niepodległości obudził nadzieję na lepszą przyszłość. Jednak działalność szkoły z różnych przyczyn była kilkakrotnie zawieszana, a dzieci przez jakiś czas chodziły do szkoły w rynku. Lata okupacji były bardzo trudnym okresem zarówno dla naszej ojczyzny, jak i dla szkolnictwa. Ciągłe kontrole i pacyfikacje hitlerowskie uniemożliwiały systematyczną naukę. Większość uczniów szkołę podstawową ukończyło po zakończeniu działań wojennych.

W latach 1973- 1975 funkcję dyrektora szkoły pełni Jan Kurzeja, po nim w roku 1975 stanowisko to obejmuje Czesława Mikołajczyk. Pani dyrektor wraz z rodzicami zabiega o podniesienie stopnia organizacji szkoły i poprawę warunków nauczania. W 1988 r. podjęto działania w kierunku zakupu budynku i dokonania remontu oraz modernizacji, a w 1989 r. szkoła posiada już własny budynek zakupiony od Józefa Mikołajczyka. Przystąpiono do prac remontowych. Rodzice w czynie społecznym porządkowali piwnice budynku, obejście szkoły, gromadzili materiał- piasek, żwir, kamienie.

Dnia 3 września 1990 roku do szkoły powraca religia. W salach założono krzyże i wprowadzono modlitwę przed i po zajęciach. W 1999 r. rozpoczęła się budowa nowego obiektu.  Dnia 11 listopada 2007 roku nastąpiło otwarcie nowego budynku szkoły.

• Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Matejki w Kamienicy
    Kamienica 343